• تاریخچه شکل‌ گیری زیمنس

  از زمان اختراع ماشین بخار در انگلستان و ایجاد تحولی بنیادین در صنعت، آلمانی‌ها با عزمی جزم در مسیر پیشرفت در صنایع مختلف گام برداشتند و پس از چند دهه توانستند نام خود را به عنوان صنعتی‌ترین کشور اروپا مطرح کنند. در قرن‌های ۱۸تا ۲۰ میلادی غول‌های صنعتی آلمان در حوزه‌های گوناگون یک به یک متولد می‌شدند و روزبه‌روز کشور آلمان را به قطبی بی‌رقیب تبدیل می‌کردند.


  تاریخچه شکل گیری زیمنس آلمانتاریخچه شکل گیری زیمنس آلمان


  یکی از این غول‌های صنعتی قرن نوزدهی زیمنس بود. شرکتی که بیش از ۱۷۰ سال پیش در برلین متولد شد و اولین فعالیتش را در حوزه مخابرات و خطوط تلگراف انجام داد. آقای «ورنر فون زیمنس» مهندس ۳۰ ساله‌ای که به همراه «جورج هالسکه» تلگرافی اختراع کرده بودند که در آن دیگر خبری از آن خط و نقطه‌های معروف مورس نبود و لازم نبود متصدی تلگراف نشانه‌های دریافتی را دیلماج کند. اجرای خطوط تلگراف داخلی بین برلین و فرانکفورت اولین پروژه‌ی اجرایی شرکت «صنعتی و هالسکه» بود. پس از آن پروژه‌های بین‌المللی نیز به سوی آن‌ها سرازیر شد. اجرای خط بسیار طولانی میان لهستان و روسیه برای آن‌ها حسابی سودآور شده بود. شرکتی که کار خود را تنها با ۱۰ کارمند آغاز کرده بود در آن زمان بیش از ۳۰۰ نفر کارمند داشت که بیشتر آن‌ها در خارج از آلمان فعالیت داشتند. پروژه لندن-کلکته و خط ارتباطی بین اروپا و آمریکا از طریق کابل‌های زیردریایی جزء پروژه‌های بزرگ بین‌المللی آن‌‌ها بود.

  ورنر فون صنعتی در سال ۱۸۶۶ مهم‌ترین تاثیر خود را در تاریخ مهندسی برق ثبت کرد. او با پیروی از تحقیقات و تجربه‌های مایکل فارادی، اصول ساخت دینام را فراگرفت و اولین ماشین دینام را به‌عنوان اولین نسل از ژنراتورهای بزرگ امروزی تولید کرد و در اولین اقدام، در سال ۱۸۶۷ حق تجاری‌سازی ماشین دینام را به نام خود ثبت کرد. بعدها با اختراع مهندس صنعتی از اولین خیابان جهان که چراغ‌هایش به وسیله چرخش آسیابی آبی روشن می‌شد رونمایی شد. شرکت زیمنس بعدها درحوزه‌های ترن‌های برقی و تولید لامپ‌های حبابی وارد شد و در گام بعدی زیمنس اولین لوکوموتیو برقی را در سال ۱۸۷۹ طراحی و اجرا کرد.


  صنعتی، Siemens، اولین لوکوموتیو برقی، تاریخچه صنعتی


   زیمنس در اوایل قرن بیستم توانست نام خود را به لیست ۷ شرکت بزرگ آلمان وارد کند. رادیو و تلوزیون و میکروسکوپ‌های الکترونی محصولات جدیدی بودند که زیمنس و زیرمجموعه‌هایش به تولید آن پرداختند. با ورود آلمان به جنگ جهانی اول زیمنس مجبور شد بسیاری از ادوات جنگی را برای ارتش آلمان تامین کند. ورود به حوزه هوافضا و تولید هواپیماهای شش‌موتوره از دستاوردهای زمان جنگ صنعتی بود. اما پس از جنگ شرایط بد اقتصادی و از بین رفتن بسیاری از قراردادهای تجاری بین‌المللی این شرکت را با چالش‌هایی جدی روبرو کرد.

   آن‌ها برای پیشرفت نیاز داشتند با سایر کمپانی‌های بزرگ همکاری کنند تا هم از تجارب آن‌ها بهره مند شوند و هم بتوانند حوزه فعالیتشان را گسترده‌تر کنند. قراردادهای همکاری با شرکت‌های ژاپنی و آمریکایی بار دیگر زیمنس را به قدرت سابق بازگرداند.

  امروزه در کمتر بیمارستان و مرکز تصویربرداری پزشکی است که لوگوی زیمنس را بر روی تجهیزات پیشرفته پزشکی‌شان نبینید. صنعتی کار در این حوزه را در سال ۱۹۲۹ با خرید سهام شرکت SRW انجام داد و توانست سهم قابل توجهی از این تجهیزات را در سراسر جهان از آن خود کند.

  اما بلای خانمان‌سوز جنگ باز هم زیمنس را با چالش‌های فراوانی روبرو کرد. آن‌ها حتی برای فرار از تخریب‌ حملات هوایی مجبور شدند کارخانجات خود را به جاهایی امن‌تر منتقل کنند. آن ها مجبور شدند برای جبران خلاء نیروی کار خود به استفاده از اسیران جنگی روی بیاورند. صنعتی با درایت مدیران توانست به تدریج به قدرت سابق خود بازگردد و سودای حضور در بازارهایی جدید را در سر بپروراند.

  حضور در حوزه لوازم خانگی، حضور پررنگ‌تر در ساخت نیروگاه‌های خارجی و از همه مهم‌تر کار بر روی نیمه‌هادی‌های جدید فعالیت‌های جدید زیمنس بودند. زیمنس با ورود به دنیای پردازنده‌ها به رقیبی جدی برای IBM آمریکا تبدیل شد. این پیشرفت‌ها، فناوری‌های اتوماسیون را نیز بهبود دادند و در سال ۱۹۵۸، محصول انقلابی آلمانی‌ها در این حوزه یعنی کنترلر ترانزیستوری SIMATIC معرفی شد.

  در قرن بیست و یک فعالیت جدی‌تر در حوزه‌ی محیط زیست و انرژی‌های تجدیدپذیر نیز به حوزه‌‌های کاری زیمنس افزوده شد. افزایش بهره‌وری انرژی و استفاده از فناوری برای حفظ محیط زیست خصوصا در تصفیه‌ی آب و هوا، مثال‌هایی از این حوزه‌ی فعالیت این شرکت آلمانی هستند. زیمنس به ادعای مدیرعامل وقتش یکی از پیشگامان این صنعت است و توانسته‌اند ۲۵درصد درآمد سالانه‌شان را از این طریق کسب کنند.

  امروزه عملیات شرکت زیمنس به چهار بخش اصلی انرژی، صنعتی، پزشکی و زیرساخت‌های شهری تقسیم می‌شود. تجهیزات مخابراتی،تجهیزات تولید برق، سیستم‌های اتوماسیون صنعتی، تجهیزات نورپردازی، تجهیزات پزشکی، سیستم‌های ریلی، لوازم خانگی، سامانه‌های اعلام حریق و ... محصولاتی هستند که در کارخانه‌های زیمنس در کشورهای گوناگون تولید می‌شوند. هم‌اکنون شمار کارکنان زیمنس بالغ بر ۳۶۰ هزار نفر است، که در ۱۹۰ کشور جهان اشتغال دارند و دفتر مرکزی این شرکت در شهر مونیخ، آلمان قرار دارد.

  شرکت سیمی نصر ماد توزیع کننده رسمی انواع محصولات شرکت زیمنس (Siemens) در حوزه‏‌های مدیریت انرژی و اتوماسیون صنعتی و توزیع‌کننده تجهیزات LV و رله‌های حفاظتی و انواع درایوها و سافت استارترها در ایران است.